Dernekler gönüllülük esasına göre faaliyet gösteren kuruluşlardır. Bu da dernek giderlerinin dernek üyelerinin maddi katkısı ile karşılanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Fakat her zaman dernek aidatları dernek giderlerinin karşılanmasında yeterli olmayabiliyor. Bu durumda  dernek kaynaklarını artırmak için dernek yöneticileri farklı yöntemlere başvurabilmektedir.

Bu yöntemlerden bir tanesi giderlerini kendi ceplerinden karşılamaktır. Diğer yöntem ise dernek üyelik aidatlarını artırmaktır. Peki dernek tüzüğünde yazılı bulunan dernek aidat miktarı  nasıl değiştirilebilir? Bu yazımızda dernek üyelik aidatı konusunu ele alacağız.

     Dernek Aidat Miktarını Değiştirmek

Dernek aidatının miktarı dernek tüzüğünde belirlenmiştir. Aynı zamanda dernek tüzüklerinde, dernek aidat miktarını değiştirmeye hangi dernek organının (yönetim kurulu ya da genel kurul) yetkili olduğu da yazılmaktadır. Birçok derneğin dernek tüzüğünde ve Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan örnek dernek tüzüğünde ise giriş ödentisi ve üyelik aidatlarını belirleme yetkisi genel kurula bırakılmıştır.

     Aidatın Yönetim Kurulunca Belirlenmesi

Eğer dernek tüzüğünde dernek üyelik giriş ödentisi ve üyelik aidatı belirleme yetkisi yönetim kuruluna verilmişse yapılması gereken şudur:

 • Dernek yönetim kurulu, giriş ödentisi ve üyelik aidatının yeniden belirlenmesi ile ilgili yeni bir karar alır ve yeni aidat miktarlarını üyelerine duyurur. 
 • Eğer yeni aidat miktarı üyeler tarafından kabul edilmez ise yapılacak ilk genel kurulda üyeler itiraz edebilir, ya da bu duruma itiraz etmek için yönetim kuruluna olağan üstü genel kurul toplantısı için çağrı yapabilir.

     Aidatın Genel Kurulca Belirlenmesi

Eğer dernek tüzüğünde dernek üyelik giriş ödentisi ve üyelik aidatı belirleme yetkisi genel kurula verilmişse yapılması gereken şudur:

 • Dernek genel kurulunda üye aidat miktarı görüşülür ve karara bağlanır. Genel kurul huzurunda yeni miktar oylanır ve kabul edilirse uygulamaya konulur.

 • Aidat miktarının yeniden belirlenmesi için ise tüzük değişikliğine ihtiyaç bulunmamaktadır.

UYARI: Eğer dernek aidatı dernek üyesi tarafından ödenmez ise, dernek yönetimi tarafından icra yolu ile alınabilir. Fakat dernek yönetimi üyelik aidatını talep etmeme yoluna da gidebilir. Bu durum dernek yönetiminin kararındadır.


18 yorum:

 1. Biz sadece aidatları yıllık olarak yapmak istiyoruz bunun için tüzük değişikliği yapmalimiyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapmanıza gerek yok.İster yıllık ister aylık olarak tahsil edebilirsiniz.

   Sil
 2. merhaba, üye aidatının yıllık belirlenecek bir genel bütçeye mahsuben üyelere eşit olarak bölünecek bir üye aidat tutarıyla hesaplanması hukuki açıdan bir sorun yaratır mı? Çeşitli zorunlu harcama, proje ve faaliyetin önceden yönetim kurulu tarafından onaylanması doğrultusunda toplanacak yıllık tahmini gidere dayalı olarak böyle bir aidat hesaplanması kara para aklama ve terörizmle mücadele kapsamında bir sorun teşkil eder mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! Üye aidatının miktarı konusundaki herhangi bir artış hukuka aykırı değildir. Sadece burada dikkat edilmesi gereken artışın tüzükte belirlenen usule göre yapılmasıdır. Örneğin tüzükte genel kurul kararı ile aidat belirlenir deniyorsa yönetim kurulu kararı ile aidat artıramazsınız. Kara para konusunda ise şunu söyleyebilirim: Siz eğer aidatınızı kurallara göre artırdıysanız ve para usulüne uygun olarak (para tahsilatı makbuzla veya banka üzerinden oluyorsa) herhangi bir sıkıntı oluşmaz.

   Sil
  2. Çünkü sizin kaynağınız kurul kararı ile belirlenen üye aidatıdır. Onun dışında yüklü miktarda kaynağı belirsiz para giriş ve çıkışları size sıkıntı oluşturur. Eğer gelen paranın kaynağı belli ve gittiği yer de amaçlar doğrultusunda harcanan bir yerse sıkıntı oluşturmayacaktır.

   Sil
  3. Cevabınız ve ilginiz için teşekkürler. O halde tüzükteki bir değişimle birlikte böyle bir aidat planlamasına gidilebilir pekala. Bütçe fazlası da sonraki bütçe dönemine aktarılarak bir sonraki senenin aidatında düşüş yakalanabilir.

   Sil
  4. Rica ederim ne demek. Bir sonraki sene aidatı düşürebilirsiniz. Bütçeniz fazla verirse de korkmayın. Fazla para derneğinizin banka hesabında bulunduğu sürece ve dernek beyannamenizde bu fazla para gösterildiği taktirde hiçbir sorun yaşamazsınız içiniz rahat olsun.

   Sil
 3. merhaba tüzükte aidat artırma miktarını belirtmediğimiz için tüzük değişikliği yapmadan genel kurulda artırma şansımız var mı teşekkür
  osman baba
  osmanbaba6365Qgmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Eğer tüzüğünüzde aidatın nasıl değiştirileceği konusunda bir madde yoksa bir tüzük değişikliği yaparak aidat miktarını değiştirmeniz ve aidat miktarının genel kurul kararı ile değiştirilebileceği maddesini tüzüğünüze eklemeniz uygun olacaktır. İyi çalışmalar dileriz.

   Sil
 4. Merhaba . Aidatlarımızı üyelerimizin bütçesine göre kendilerinin belirlemesini istiyoruz. Üye formlarına 50 100 150 ve öğrenci seçenekleri koyup kendi istedikleri seçenekle Özgür bir şekilde aidat toplamak istiyoruz. Bun da aksi bi durum var mı yapabilir miyiz ? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar. Aidatlarınızın miktarı değişken olamaz. Fakat şöyle yapabilirsiniz: Örneğin aidatınız herkesin ödeyebileceği miktar olan 30 TL olsun. Siz bütçesi az olan üyenizden 30 TL aidat alırsınız. Bütçesi fazla olan üyenizden isteği halinde 30 TL aidat + 40 TL bağış alabilirsiniz. Makbuza da 30 TL aidat + 40 TL bağış yazabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 6. Meraba yeni seçilen yönetim.Görevde bulunacağı üç yılın aıdat ödenmesini üye gönüllü veriyorsa alabilirmi.

  YanıtlaSil
 7. Meraba yeni seçilen yönetim.Görevde bulunacağı üç yıl.Uye aıdat’tını üye gönüllü verırse ilerıye dönük üç yıllı alabılırmı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Eğer gönüllülük durumu varsa evet alabilir. İyi çalışmalar dileriz.

   Sil
 8. Aidat haricinde bağış yapmak istemiyorum ama aidat haricinde belirlenen bağış miktarı ile beraber isteniyor. Örneğin aidat 1 TL bağış 19 TL. 20 TL vermek istemiyorum. Sadece 1 TL aidat vermemi de kabul etmiyorlar. Üyelikten çıkarın diyorum bunu da kabul etmiyorlar. Ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz sadece aidatları ödemekle yükümlüsünüz. Bağış isteğe bağlıdır. Aidatınızı ödersiniz. Bağışı ödeme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Eğer üyelikten çıkmak istiyorsanız istifa edebilirsiniz. İstifa etme yolları ile ilgili https://www.sivildunya.com/2020/01/dernek-uyeliginden-istifa-etmek.html adresindeki yazımızı okuyabilirsiniz.

   Sil
 9. Katılımın yüksek olmasını istediğimiz yeni bir dernek kurmak çalışması için min aidat miktarı var mıdır. Aylık veya yıllık miktarlar nelerdir? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Minimum aidat miktarı yoktur. Siz ster 1 TL ister 10 kuruş yapabilirsiniz. Tamamen size kalmış bir durum. İyi çalışmalar dileriz.

   Sil

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.