spor derneği nasıl kurulur


         SPOR DERNEĞİ NASIL KURULUR?

Spor kulüpleri insanların sosyalleşmesi, beden sağlığını koruması ve müsabaka kültürünün yaşaması için olmazsa olmaz kuruluşlarıdır. Bir futbol kulübü kurmak isteyebilirsiniz. Bir basketbol kulübü, tenis kulübü ya da savunma sanatları ile ilgili bir kulüp de kurmak isteyebilirsiniz. İlgi alanınıza gereği bir izcilik kulübü de kurmak isteyebilirsiniz. Bu saydığımız kulüplerin hepsi spor kulübü statüsünde faaliyet göstermektedir. Peki spor derneği yani spor kulübü nasıl kurulur? Bu yazımızda spor derneği kurmanın ve bir derneğin spor kulübü olma aşamalarına kısaca değineceğiz. 

Bu aşamalar ise şunlardır:

  1. Dernek kurmak,
  2. Derneği spor kulübü olarak tescil ettirmek.

        Dernek Nasıl Kurulur?

Bilindiği üzere ülkemizdeki spor kulüpleri dernek statüsünde faaliyet göstermektedir. Bunun için öncelikle bir dernek kurmak gerekir. En 7 gerçek veya tüzel kişinin bir araya gelmesi ve gerekli evrakların mülki idare amirliğine teslim edilmesi ile dernek kurulmuş olur. Buradan "Dernek Nasıl Kurulur?" adlı yazımızı okuyabilir ve dernek kuruluş evraklarına ulaşabilirsiniz.

        Spor Kulübü Tescili Nasıl Yapılır?

Spor kulübü kurmanın ilk aşamasını tamamladınız diyelim. Yani dernek kuruluş aşaması gerçekleşti. Bu aşamadan sonra yapılması gereken ise derneğinizin gerekli evraklar ile  spor kulübü olarak Gençlik ve Spor Müdürlüğünden tescil edilmesidir. Peki spor kulübü nasıl tescil edilir? Spor kulübü tescilinin nasıl yapıldığını öğrenmek ve tescil işleminde istenilen örnek evraklara ulaşmak için  "Spor Kulübü Tescil İşlemleri Nasıl Yapılır?" başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda spor derneği yani spor kulübü kurma konusuna değindik. Bu konu ve dernekler mevzuatı hakkındaki sorularınızı Soru-Cevap sayfamıza yazabilirsiniz. Sorularınız 24 saat içerisinde cevaplandırılmaktadır.

Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.