DERNEKLERDE ORGAN DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Dernekler zorunlu organlarını genel kurul toplantısı ile seçerler. Bu zorunlu organlar yönetim ve denetim kuruludur. Yönetim ve denetim kurulu üyeleri asıl ve yedek üyeler olmak üzere seçilirler. Ancak herhangi bir sebeple yönetim ve denetim kurulu üyeliklerinde değişiklikler, ayrılıklar olabilir. İşte bu durumda dernek organlarında değişiklik yapmak gerekir. Biz bu  yazımızda farklı senaryolar üzerinden dernek organlarında değişiklik durumlarını inceleyeceğiz. Bu senaryomuzda derneğimizin 5 asıl, 5 yedek yönetim kurulu üyesinden; 3 asıl, 3 yedek denetim kurulu üyesinden oluştuğunu varsayacağız.

        Dernek Yönetim Kurulu Başkanı İstifa Ederse Ne Olur?

Eğer dernek başkanı istifa ederse ya da başka bir sebeple ayrılırsa , dernek yönetim kurulu üyelerinden birisi eksilmiş olacaktır. Bu sebeple yedek yönetim kurulu üyelerinden birinci sırada olan kişi kabul ettiği taktirde asıl dernek yönetim kurulu üyeliğine getirilir. Tamamlanarak oluşan bu yeni yönetim kurulu aralarından bir başkan seçmelidir. Bu seçilecek başkan ise derneğin yeni yönetim kurulu başkanı olacak ve derneğin olağan genel kurul tarihine  kadar görev yapabilecektir.  Peki yukarıdaki organ değişikliğinin işlem sırası nasıl olmalı? Şimdi buna göz atalım. Dernek başkanı istifa ettiğinde organ değişikliği için ayrıntılı işlem sırası şöyle olmalıdır:

  • Eski dernek başkanının istifası,
  • Kalan asıl yönetim kurulu üyelerinin yedek yönetim kurulundan bir kişiyi yönetim kurulu kararı alarak asıl yönetim kurulu üyeliğine getirmesi,
  • Tamamlanan asıl yönetim kurulunun aralarından yeni bir başkan seçmesi,
  • Seçilen yeni başkan adına DERBİS şifresi kararı alınması,
  • Yeni seçilen başkanın DERBİS şifresi almak için İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğüne gitmesi,
  • Yeni dernek başkanı adına alınan DERBİS şifresi ile "Dernek Organ Değişiklik Bildirimi"nin yapılması.

DERBİS şifresi ile organ değişiklik bildiriminin nasıl yapıldığını izlemek için videomuza tıklayabilirsiniz.

        Diğer Dernek Yönetim Kurulu Üyelerinden Birisi  Ayrılırsa?

Eğer dernek başkan haricinde dernek asıl yönetim kurulu üyelerinden biri görevinden ayrılırsa, mevcut dernek yönetim kurulu üyeleri bir yönetim kurulu kararı alarak yedek yönetim kurulu üyelerinden bir kişiyi asıl yönetim kurulu üyeliğine seçerler ve bu durum DERBİS üzerinden mülki idare amirliğine 30 gün içerisinde bildirilir. Eğer yedek yönetim kurulu üyelerinden birisi istifa ederse bu durum bir yönetim kurulu kararı ile tespit edilir ve yine DERBİS ile bildirim yapılır. 

DERBİS şifresi ile organ değişiklik bildiriminin nasıl yapıldığını izlemek için videomuza tıklayabilirsiniz. 

      Dernek Denetim Kurulu Üyesi Görevinden Ayrılırsa?

Eğer asıl dernek denetim kurulu üyelerinden biri istifa eder veya herhangi bir sebepten dolayı görevinden ayrılırsa, dernek yönetim kurulu üyeleri tarafından bir karar alınır ve yedek denetim kurulu üyelerinden bir kişi dernek asıl denetim kurulu üyeliğine seçilir ve bu durum DERBİS üzerinden bildirilir. Yedek denetim kurulu üyeliğinden bir ayrılma olur ise bu durum yönetim kurulu kararı ile tespit edilir ve yine DERBİS üzerinden bildirim yapılır. 

DERBİS şifresi ile organ değişiklik bildiriminin nasıl yapıldığını izlemek için videomuza tıklayabilirsiniz. 

Bu yazımızda "dernek organ değişikliği nasıl yapılır, dernek başkanı istifa ederse ne olur, yönetim kurulu üyesi ayrılırsa ne olur, denetim kurulu üyeliğinden istifa edilirse ne yapılmalıdır, DERBİS yönetim kurulu değişikliği nasıl yapılır?" gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Bu konu ve dernekler hakkındaki diğer sorularınızı yorumlar bölümüne ve Soru-Cevap bölümüne yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.