Soru/Cevap


Dernek işlemleri hakkında bu sayfadan sorularınızı sorabilirsiniz. Sorularınız 24 saat içerisinde cevaplandırılır. Sorularınızı bu sayfanın altındaki yorum bölümüne yazın, cevaplayalım.

55 yorum:

 1. Merhaba bir soru sormak istiyorum. Derneğimiz yeni kuruldu ve üye kaydetemek istiyoruz. Ne yapmamız lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle merhaba.Derneğinize üye olmak isteyen kişi öncelikle derneğinize üye olmak için dilekçe yazmalıdır. Siz ise bu dilekçeyi evrak kayıt defterinize kaydetmelisiniz. Eğer kişiyi üye olarak kabul etmek istiyorsanız yönetim kurulu kararı ile kişinin üyeliğini kabul edebilirsiniz. Yönetim kurulu kararı aldıktan sonra kişiyi üye kayıt deft erine kaydetmeli ve DERBİS sistemine kişiyi eklemelisiniz. En sonunda da kişiye üyeliğinin kabul edildiğine dair yazılı olarak bildirim yapmalısınız.

   Sil
 2. Merhaba biz derneği kurduk ama kurarken aydat kısmında bir yanlışlık yaptık yıllık 50 tl tlrine aylık 50 tl yazmisiz ve uyeleride aldık sonradan bunu fark etik dernekler masasında tam yetkili olmadigindan siz üyeleri ekleyin o sıkıntıyı hal ederiz dediler hastalık ortaya girince olay karıştı ne yapmamız lazım.
  Ve ilk karar defterine derviş ifin ilk karar aldık
  Ardından üyelik kayit kararildik
  Ve seçim kararida aldık yanlış yaptığımızdan dolayı bize üzerine çarpı çekip iptal yazın dediler aynısını yaptık şimdide yanlış yapmışsınız diyorlar ne yapmamız lazim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrıca tüzüğümüzde öyle yazmasını da istemiyoruz değişsin diyorsanız yapılacak ilk genel kurulda tüzük değişikliği de yapabilirsiniz.Sitemizdeki arama butonuna tüzük yazarsanız tüzük değişikliği ileilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

   Sil
 3. Dernek tüzüğünüzde şöyle bir madde vardır:”Dernek aidatını artırmaya ve azaltmaya genel kurul yetkilidir.” Yapılacak ilk genel kurulda aidatı azaltır ya da artırımımız. Ayrıca üyelerden o kadar aidat almanız şart değil.Eğer diğer üyeleriniz itiraz etmezse aidatı almayabilirsiniz. Bir sıkıntısı olmaz.Yapılacak ilk genel kurulda da aidatı değiştirirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar; kurucu üyeler herhangi bir karar alınmadan dernek karar defterine yazılıyor mu?. Peki yönetim kurulu genel kurul denetim kurulunuda kuruluştan sonra hemen üye defterine yazabilir miyiz nasıl yapmamız gerekiyor yeni kurulan bir dernekte?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derneğin kurucu üyeleri karar almadan dernek üye kayıt defterine kayıt edilebilir. Herhangi bir mahsuru yoktur. Derneğin kurucu üyeleri geçici yönetim kurulu üyeleridir. Derneğin ilk genel kuruluna kadar ise asıl yönetim ve denetim kurulu oluşmamış oluyor. Siz kurucu üyeleri karar almadan, kurucular dışında üye yaptığınız kişileri ise karar alarak üye kayıt defterine kaydediniz. İlk genel kuruldan sonra ise yönetim ve denetim kurulu asil-yedek üyelerini seçebilirsiniz.

   Sil
 5. Merhaba ilk genel kurul toplantısı , olağan genel kurul toplantısı yerine sayılır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derneğin ilk genel kurul toplantısı olağan toplantı sayılır. İlk toplantıdan sonraki olağan toplantılar dernek tüzüğünde belirtilen zamanda yapılmalıdır. Olağanüstü toplantılar ise farklı zamanlarda yapılabilir.

   Sil
 6. Merhaba; Geçiçi yönetim kurulu üyeleri arasında görev dağılımı yapmadan dernek karar defterine derbis şifresi için karar alabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Eğer kuruluş aşamasında dernek tüzüğünüzde geçici yönetim kurulu başkanınızı belirttiyseniz geçici yönetim kurulu başkanınız adına şifre için karar alabilirsiniz. Görev dağılım kararı almanız gerekli değil. Ayrıca yeni dernek kuruluş bildiriminde DERBİS şifresi almaya yetkili geçici yönetim kurulu başkanı diye bir bölüm var. Orada geçici başkan belirtildiği için görev dağılım kararı almaksızın şifre kararı alınabilir.

   Sil
 7. Merhabla; Öncelikle içerikleriniz için çok teşekkür ederim. Bizleri çok bilgilendirdi aklıma takılan bir soru var. Bizler ilk kurulum aşamasındayken geçiçi yönetim kurulu varken ve ya sonrasında genel kuruldan sonra her kararda üyelere toplantı bildirimi yapıp toplantıyla aldığımız kararları karar defterine yazmamış gerekiyor öyleyse bu durumu hızlandıracak daha hızlı karar almamızı sağlayacak bir yol var mı? Örnek olarak kaşe kararı alınırken hızlı bir şekilde karar verilip bunca 15 gün önceden sms veya mail yolu ile üylere bildirip sonra toplantı yapıp toplantıda karar almaktan daha kısa bir yol var mı toplantısız karar var birde onu biliyorum. en kısa yol nedir ne yapılabilinir. Çok garip sorular olarak gelebilir sizlere Yolun çok başındayım ve sizden çok güzel bilgiler edindim. Emeklerinize sağlık. Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Ayrıca teşekkür ederim. En az 15 gün öncesinden üyelere duyuru yapmanız gereken toplantılar sadece genel kurul toplantılarıdır. Yani bütün üyelerin toplandığı toplantıdır. Genel kuruldan 15 gün önce üyelere duyuru yapılmalıdır. Bu doğru. Fakat genel kuruldan sonra derneğin genel işlerini yönetim kurulu yürütür. Yönetim kurulu toplantısı için 15 gün önceden duyuru yapmanız gerekmez. Ne zaman isterseniz yönetim kurulunu toplayabilirsiniz. Geçici yönetim kurulu toplantısı için de 15 gün önceden duyuru yapmanıza gerek yok. Ne zaman toplanmak istenirse toplanır.

   Sil
  2. Şöyle ifade edeyim. Yönetim kurulu toplantısını bakanlar kurulu toplantısı gibi düşünün. Bakanlar Cumhurbaşkanı çağırınca toplanır, kararlar alır. Bakanlar kurulunu yönetim kurulu gibi düşünün. Genel kurulu ise genel seçim gibi düşünün. Seçim yaparken de aylar öncesinden insanlara haber verilir. Genel kurulu da genel seçim gibi düşünün. Ayrıca sorularınızı her zaman sorabilirsiniz. İçeriklerimiz ise hem sitede hem de youtube kanalımızda mevcuttur(https://www.youtube.com/channel/UCPabxvO47KY2CyrLwy0gPPg). Sorularınızın nasıl olduğu da önemli değil.Sorabilirsiniz. Tekrar teşekkür ederim. Dernek çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Sil
 8. Merhabalar, öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Çok yararlı bir sayfa ve Youtube kanalınız olmuş. Emeklerinize sağlık. Biz İlk dernek müracaatımızı yaptık. Tarafımıza Kütük numarası ve vergi numarası verilerek kuruluş kaydımız yapıldı. Defterlerimizi aldık (4 adet) ve tasdik edildi. DERBİS şifresi alındı. Şimdi bu aşamadan sonra sırasıyla neler yapmamız gerektiği hakkında çok farklı geri dönütler aldığımız için kafamız çok karıştı.

  Size sormak istediklerimiz.
  1- Dernek gelirlerinin ve olursa bağışların bankaya yatırılacağından (Ek-17) Alındı Belgesi bastırılmasa olur mu? Cezai işlem yapılır mı?
  2- DERBİS kullanımı için geçici yönetim kurulu başkanına; Kullanıcı kodu, şifre ve parola verildi karar defterine kullanımı ile ilgili karar almaya gerek var mı?
  3- Karar defterine 1. genel kurula kadar üye alımla ilgili karar alınması gerek mi.
  ( on kişi toplu karar vb.) yoksa tüzükte yazıldığı gibi karar almadan üye kabul yapılır mı?
  4- Geçici yönetim kurulu Dernek Tüzüğü kabul edildikten sonra mı çalışmaya başlar?
  5- Dernek logosu ve rengi henüz belirlenemedi. Belirlendiği zaman iş ve işlemlerimizde kullanılması izni için ne yapmamız gerek.
  6- Aşağıdaki karar alım sıralaması doğru mudur?

  Tüm dernek kurucuları birlikte 3 ayrı karar alıp, karar defterine yazarak her karar altına kurucular imzası atacak.
  1- Geçici yönetim kurulunun seçilme, görev dağılımı ve görevlerini yazmak. (Tüzük son sayfada yazıldığı gibi) Yukarıdaki 2. Ve 3. Sordukların cevapları evet ise bu karar içinde mi alınmalı.
  2- Mühür ve kaşe yaptırılması ve bu işlemin kim tarafından yaptırılması kararı
  3- Dernek gelirlerinin yatırılması için bankada hesap açılmasına ve para çekme yetkisinin verilmesi kararı.

  Tekrar çok teşekkürler iyi ki varsınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim Vildan Hanım öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. Sizlerden geri dönüşler oldukça bizim de şevkimiz artmaktadır. Tekrar teşekkür ederim. Sorularınızın numara sırasına göre cevaplandırayım dilerseniz.

   Sil
  2. Merhabalar, yeni kurduğumuz dernek hakkında yardımınıza ihtiyaç duyduğum birkaç konu var. Öncelikle dernek karar defterinde toplu karar alınabiliyor mu? Örneğin derneğin ilk kararında; geçici yönetim kurulu görev dağılımı, mühür-kaşe bastırılma kararı, banka hesap açma kararı vb. kararlar aynı gün tarihli karar altına yazılabiliyor mu? yoksa bu bahsettiğim kararların her biri ayrı sayfalarda yazılması mı gerekiyor? Bununla ilgili farklı yorumlar olduğu için size danışmak istedim. Bir diğer konu ise; vergi kimlik numarası ile ilgili. Derneğimiz açıldığında bize verilen vergi kimlik numarası mevcut fakat yine de bununla ilgili karar defterine "Derneğimizin bankacılık işlemlerinin ve diğer işlemlerinin yürütülebilmesi için Vergi Dairesinden vergi kimlik numarası alınmasına ve bu işlemler için dernek yönetim kurulu üyesi …nin yetkili kılınmasına şeklinde karar yazılmalı mı? Son olarak kurduğumuz derneğin yaygınlaşması adına ilgili bir web sitesi oluşturmak istiyorsak bu konuyla ilgili karar defterine bir karar yazmalı mıyız? Desteğiniz için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Sil
  3. Öncelikle iyi akşamlar dilerim. Kararlarınızı toplu olarak alabilirsiniz. 2021 sonrası dernekler için ise vergi kimlik numarası otomatik tanımlanıyor. Vergi kimlik numarası size de otomatik tanımlanmış. Herhangi bir karar almanıza gerek bulunmamaktadır. Sormak istediğiniz soruları bu kısımdan her zaman sorabilirsiniz. Derneğiniz hayırlı olsun.

   Sil
  4. Çok teşekkür ediyorum ilginiz ve desteğiniz için :)

   Sil
 9. 1-Dernek bağış ve üye aidatlarınızı banka üzerinden alacaksanız makbuz bastırmanıza gerek yok. Herhangi bir ceza ile karşılaşmazsınız. Size bağış yapanların banka dekontu bağış makbuzu yerine geçer.
  2-Karar defterine DERBİS şifresi ile ilgili bir karar almanız gerekir. Kararın altını 7 kurucu üyeden 4 kişinin imzalaması yeterlidir.
  3-İlk genel kurulun en az 15 gün öncesinden üyelerinizin üyelik kararını almanız yararlı olur. Ayrıca size üye olacak kişiler derneğinize dilekçe ile başvurmalıdır. 10 kişi için toplu üyelik kararı alabilirsiniz. Ancak üyelik kararlarını kişi size müracaat ettikten sonra 30 gün içinde almalısınız. Ayrıca kişiyi üyeliğe kabul ettikten sonra 45 gün içinde DERBİS'e kaydetmelisiniz.
  4-Geçici yönetim kurulu, karar defteriniz onaylandı ise karar alabilir. Tüzüğü beklemeye gerek yoktur.
  5-Dernek logosunu yönetim kurulu kararı ile belirledikten sonra dernek merkezinin bulunduğu ilin Valiliğine bir dilekçe ile müracaat etmelisiniz. Logonuzun uygun olup olmadığına bakıp size dönüş yapacaklardır.
  6-Aldığınız kararların sırası doğrudur. Bu kararları bir sayfaya da alabilirsiniz. Ayrı ayrı da alabilirsiniz. Tercih sizindir.
  Derneğiniz hayırlı olsun. Sorularınızı her zaman buradan sorabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 10. size nasıl teşekkür edeceğim bilemedim...harikasınız kafamdaki tüm soruların yanıtlarını aldım. çok ama çok teşekkürler...daha sorularım olursa çekinmeden yazabilecek cesareti de verdiğiniz için tekrar tekrar teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Sorularınızı her zaman sorabilirsiniz. Sivil toplum çalışmalarınızda başarılar dilerim.

   Sil
 11. Merhabalar, sizi tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayınız. Çok farklı cevaplar alınca kafamız karışıyor, birde pandemi sürecini yaşadığımız için ister istemez bazı engellerle karşı karşıya kalıyoruz. Siz bizleri en doğru bilgilerle aydınlatıyorsunuz çok teşekkür ediyorum.

  Karar defterine İlk karar alma ile ilgili bir sorum olacaktı.
  (Karar defterimiz onaylandı.)
  Derneğimiz 17 kurucu üye ile kuruldu.
  İlk kararlarımızı 17 kişi ile mi?
  Yoksa 17’nin yarısı kurucu üye ile mi?
  veya tüzükte de belirttiğimiz geçici yönetim kurulunu oluşturan 7 kişi ile mi karar alınır?
  Sorduğumuz kişilerden farklı cevaplar aldık, sizden hangisi doğru bunu sormak istedim. İyi çalışmalar diliyorum.

  İLK KARAR KONULARI:
  1- Geçici Yönetim Kurulunun seçilmesi ve DERBİS kullanımı yetkisi,
  2- Dernek adına mühür ve kaşe yaptırılması,
  3- Dernek adına bankada hesap açılmasına, 4- Dernek adına web sitesi kurulumu,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Eğer derneğinizin geçici yönetim kurulu tüzükte 7 kişi belirtildi ise en az 4 geçici yönetim kurulu üyesinin imzaları ile kararlarınızı alabilirsiniz. Yönetim kurulu karar konularınızda da herhangi bir yanlışlık göremedim. Şu an bir sıkıntı gözükmüyor Vildan Hanım. Sorularınızı her zaman sorabilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

   Sil
 12. Teşekkürler.....iyi çalışmalar diliyorum.

  YanıtlaSil
 13. iyi günler çok güzel site olmuş emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 14. Birkaç sorum olacaktı
  1-)dernek üyelerimize nakdi yardım yapabiliyor muyuz?
  2-)gönüllü çalışanlar maaş alabilir mi?
  3-)denetim kurulu ne kadar zamanda denetleme yapmak zorundadır?
  cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle iyi çalışmalar dileriz Samet Bey. Sorularınızı sırası ile cevaplayacak olursak:
   1-Dernek üyelerinize derneğin amaçları doğrultusunda yardım yapabilirsiniz. Ancak bu yardımın dernek üyeleri için bir kazanca dönüşmemesi gerekmektedir. Bu hususa özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü dernekler kar amacı gütmeyen ve kazanç paylaşımı olmayan kuruluşlardır.
   2-Dernek gönüllü çalışanlarının maaş alması uygun değildir. Ancak dernek maaşlı personel çalıştırabilir.
   3-Denetleme kurulu her sene denetleme yapmalıdır ve dernek iç denetim raporunu düzenleyip imzalayarak denetimini belgelemelidir.

   Sil
 15. Merhaba derneğimizi kurduk ve ilk genel kurulumuzu yaptık yedek üyeler sıralamamız yanlış oldu bunda değişiklik yapabilir miyşz nasıl bir yol izlememiz gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Yedek üyeler sıralaması çok önemli olmamakla birlikte yeni bir genel kurul toplantısı yaparak ya da Türk Medeni Kanununun 76. Maddesine göre tüm üyelerin toplanmaksızın alacağı yazılı bir karar ile tekrar seçim yapabilirsiniz. Şu yazımızdan toplantısız genel kurulun nasıl yapılacağına göz atabilir ve örnek tutanağa ulaşabilirsiniz. https://www.sivildunya.com/2020/03/toplantsz-genel-kurul-nasil-yapilir.html

   Sil
 16. Merhaba 2011 yılından beri faaliyet gösteren derneğimizin, yapılacak olan Olağan Genel Kurulunda tüzüğünü komple değiştirmek istiyoruz. Nasıl bir yol izlemeli Her bir maddenin eski ve yeni halini yazmalı mıyız? Yoksa sadece yeni tüzüğü genel kurulunun onayını sunmak yeterli mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Olağan genel kurulunuzda dernek tüzüğünün tamamında değişiklik yapılması için bir karar alır ve divan tutanağına da bu kararı yazarsanız değişen maddelerin eski ve yeni halini yazmanıza gerek kalmaz. Yeni tüzüğünüzü hazırlar ve seçilen yeni yönetim kuruluna imzalatırsınız. İyi çalışmalar dileriz.

   Sil
 17. merhaba
  dernek ve dolayısı ile derbis sisteminde çok acemiyim. şimdi yapacağım işlem;
  genel kurul yapacağım ve başkan dışında tüm herkes değişecek.
  derbiste işlem sırası nasıl olacak,
  sırası ile hangi butonları kullanmam lazım.
  yani kısacası bu derbiste işlem sırası nasıl olacak.
  bilgi veririseniz çok çok sevinirim.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Şu aşamaları takip edebilirsiniz:
   1-Genel kurulu bildirmek için Bildirimler---Genel Kurul Sonuç Bildirimi-- tuşlarını takip edin.
   2-Karşınıza gelen ekrandan, genel kurulun niteliğini(olağan-olağanüstü) genel kurulun tarihini, kaç üyeden kaç kişinin katıldığını belirtin, toplantının ertelenip ertelenmediği seçeneğini işaretleyin. Eğer ikinci toplantıda seçim yapılmışsa "Toplantı Ertelendi mi?" sorusuna "Evet" seçeneğini işaretleyin ve 2. toplantı tarihini yazın. Eğer toplantı ertelenmedi ise "Hayır" seçeneğini işaretleyin ve genel kurul toplantısının tarihini girin.
   3-"Son Genel Kurul Üyeleri Yüklensin mi?" diye bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneği "Hayır" olarak işaretleyin.
   4-Daha sonra sayfanın altındaki üye listesinden, organlara seçilen üyelerin üzerini işaretleyin ve seç tuşuna basın.
   5-Seçilen üyelerin sağ tarafındaki görevi bölümünde seçilen kişinin seçildiği organ türü ve görevini seçin. Örneğin: Yönetim Kurulu-Başkan veya Denetim Kurulu-Yedek üye gibi.
   6-En sonunda "Kaydet" tuşuna basın.

   DERBİS üzerinden genel kurul bildirimi ile ilgili videoyu izlemek için ise
   https://www.youtube.com/watch?v=RHTZ2zOF6TM adresini ziyaret edebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

   Sil
 18. Merhaba dernek olarak isim değişikliği yaptık vergi dairesinden de isim değişikliği oldu fakat bankada hesap açılışında hep eski isim gözüküyor.Böyle bir sorunla karşılaşıyoruz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkürler

  YanıtlaSil
 19. Merhaba dernek olarak isim değişikliği yaptık vergi dairesinden de isim değişikliği oldu fakat bankada hesap açılışında hep eski isim gözüküyor.Böyle bir sorunla karşılaşıyoruz.Nasıl bir yol izlemeliyiz.Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Vergi dairesinden isim değişikliği yapıldı ise bankada yeni isim gözükmesi lazım. Çünkü hesap açılışında vergi kimlik numarasına bağlı dernek ismi görülür. Vergi dairesinden vergi kimlik numaranızın ve dernek isminizin yazılı olduğu bir belge isteyin. Ardından dernek hesabınızın olduğu bankaya gidin ve hesabınızın isminin güncellenmesini isteyin. Sorununuz çözülecektir. İyi günler dilerim.

   Sil
 20. Merhaba.bir derneğin üyesiyim dernek fesih edilmiş iyleik kaydım pasifte.ben üyelik kaydımı silmek istiyorum ne yapmam gerekiyor .tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Üyelik kaydınız pasifte durmaya devam eder, DERBİS veri tabanından silinmez. Ancak söz konusu derneğe isteğiniz dışında bir kayıt söz konusu ise Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeniz gerekir.

   Sil
 21. Merhaba siyasi parti kurma işlemini bitirdikten sonra yapmamız gereken işlemler nelerdir ?

  YanıtlaSil
 22. Merhabalar kolay gelsin,Tüm yönetim kurulu olarak ,genel kurul sonrası Başkana geniş şekilde yetki verdiğimiz bununda sıkıntı yaratacağı
  Yönetim kurulunca görüşüldü.sorum bu verdiğimiz geniş yetki kararı nasıl değiştirilebilir..ikincisi tüm yönetim kurulu,denetim kurulu başkan dışında istifa ederse dernegin işleyişi izleyeceği yol nasıl olmalıdır.fesih kararını yönetim kurulu olarak alınabilir mi selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Yönetim kurulu başkanına nasıl bir yetki verdiğinizi biraz açabilir misiniz. Zaten yönetim kurulu başkanına tüzük ve yasalara aykırı olarak geniş yetki verilemez. Mesela genel kurulun görevi olan bir yetkiyi verseniz bile bu durum uygun olmaz. Mesela dernek başkanına tüzük değiştirme yetkisi veremezsiniz. Verseniz bile geçersiz olur. Eğer verdiğiniz yetki yasa ve tüzüğe uygunsa yönetim kurulu kararınızı değiştirmeniz de mümkündür. Ayrıca tüm yönetim kurulu istifa ederse Türk Medeni Kanununun 84. maddesi uygulanır.
   TMK 84.madde: "Yönetim kurulu üye sayısı, boşalmalar sebebiyle üye tamsayısının yarısının altına düşerse;
   genel kurul, kalan yönetim kurulu üyeleri veya denetim kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya
   çağrılır. Çağrı yapılmazsa, üyelerden birinin istemi üzerine, sulh hâkimi, üç üyeyi genel kurulu
   toplantıya çağırmakla görevlendirir."
   İyi çalışmalar dilerim.

   Sil
 23. Merhabalar. İlk defa dernek kuracağım. Derneğin şubesi ve temsilcikleri olacak. İlk Kuruluş için dernek tüzüğünü hazırlarken , şubeli dernek tüzüğü örneği üzerinden tüzüğü hazırlamam mı gerekiyor ? Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. İlk kuruluş için şubeli tüzüğü kullanmanız gerekmekte. Derneğiniz şimdiden hayırlı olsun. Dernekler mevzuatı hakkındaki tüm sorularınızı buradan sorabilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

   Sil
 24. merhabalar iyi çalışmalar dilerim bir kaç sorum olcaktı size şimdiden çok teşekkür ederim cevap verceğiniz için
  1.üye kayıt defterinde ve üye lokal kimlik kartında fotograf bulunması zorunlu mu?
  2.üye kaydı için üye olcak kişinin başvuru dilekçesi vermesi ve bu dilekçeye cevaben dilekçe tebliğ etmek zorunlu mu?
  3.95 yılında kurulan dernekte ki üyelerin derbis sistemi çıkmadan önceki dönemde defterde kaydı bulunması ve derbiste olmaması bunun için ne gibi işlem yapmamız gerekiyor. derbis sistemine 2018 oncesi üyeleri üye defterinden kaydedilebilir mi ?
  4.üye lokal kimlik kartlarını teslim edilen kişilerin denetim sırasında bazılarının kimlik kartı yanında olmaz ise ne olur
  5.bir üye yanında herhangi bir misafiri kaç kişi ile sınırlandırma sayısı var mı
  6.lokalde olması gereken yazılar levhalar ve şartlar nelerdir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar teşekkür ederim. Sorularınızı sırası ile cevaplandıralım:
   1-Evet üye kayıt defteri ve lokal kimlik kartında fotoğraf olmalıdır.
   2-Üye kaydı için üye kayıt dilekçesi, üye kabul kararı ve üyeye tebliğ zorunludur.
   3-DERBİS'e 2018 öncesi üyeleri sonradan kaydedebilirsiniz.
   4-Üye lokal kimlik belgeleri görevlilere sunulamazsa görevlilerin cezai işlem uygulanması için tutanak tutma yetkileri vardır.
   5-Misafir sayısı sınırı olmamakla birlikte bu durum suistimal edilmemelidir. Örneğin 1 kişi üye 10 kişi misafir gibi bir durum olmamalıdır. Çünkü bu şekilde lokal umuma açık yer haline gelmiş olur. Misafirlere misafir kimlik kartı düzenlenmelidir. Aksi taktirde işlem uygulanabilir.
   6-Lokalde bulunması gereken evrakların hangileri olduğuna şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.siviltoplum.gov.tr/ankara/lokallerde-uyulmasi-gereken-hususlar

   Sil
  2. Tebliğ

   İçişleri Bakanlığından:

   Dernekler Tarafından Tutulan Üye Kayıt Defterinde

   Bulunması Gereken Bilgiler ile Bu Defterin

   Şekli Hakkında Tebliğ

   (Tebliğ No: 2006/1)
   Defterin şekli ve doldurulması isteğe bağlı bilgiler

   Madde 6 — Dernekler, bu defteri ekte gösterilen örneğe uygun olarak tutarlar. Ancak, dernek üyelerinin ödedikleri aidat miktarlarının defterin ilgili bölümüne aylık veya yıllık olarak yazılması, açıklama bölümünün doldurulması ve üyelerin vesikalık fotoğraflarının bu deftere yapıştırılması zorunlu değildir. Varsa, üyeliğe giriş aidatları açıklama bölümüne yazılabilir. BU YAZIYA İSTİNAEDEN SORDUM HOCAM FOTOGRAF ZORUNLU DİYORSUNUZ YANİ AYRICA DERBİSE DEFTERDE ESKİ KAYITLI ÜYELERİ KAYDETMENİN HERHANGİ BİR SAKINCASI YOKTUR DİYORSUNUZ doğru mu anladım

   Sil
  3. Siz defter ve lokal kimlik kartında fotoğraf bulunmalı mı demiştiniz. Lokal giriş kartında bulunmalı. Üye kayıt defterinde fotoğraf sorusuna gelince şöyle bir durum var. Tebliğ de sizin dediğiniz husus doğru. Fakat bazı denetim durumlarında bu hususlarda ceza yazılabiliyor ve durumlar mahkemeye taşınabiliyor. Dernekler Kanunu 32/d maddesinden idari para cezası uygulanma durumları olabiliyor. O yüzden ilke olarak deftere ve lokal kimlik kartına fotoğraf yapıştırmanız uygun olacaktır. DERBİS'e kayıt konusunda ise 2018 deki kayıtlar DERBİS'e işlenebilir. Herhangi bir cezaya uğramazsınız. Çünkü DERBİS üye bildirim zorunluluğu son 1 sene içerisinde getirilen bir olay. 2018'de böyle bir zorunluluk olmadığı için ve Dernekler Kanununa bu madde 2018'den sonra eklendiği için siz 2018 kayıtlarınızı rahatlıkla DERBİS2e işleyebilirsniz.

   Sil
  4. çok teşekkür ederim bilgileriniz için. İyi çalışmalar dilerim.

   Sil
  5. Rica ederim. Size de iyi çalışmalar dileriz.

   Sil
 25. İyi çalışmalar dilerim size sormak istediğim bazı sorular var.Bunlar;
  derneklerde yapılması ve dikkat edilmesi gereken işlemler neler ve bunların lokellerinde yapılması gereken işlemler.(örneğin yıllık beyanname vb) bilmediğimiz şeyler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derneklerde dikkat edilmesi gereken en önemli işlemlerin başında bildirimler gelir. Bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz. Yazı linki: https://www.sivildunya.com/2019/12/dernek-bildirimleri.html
   Lokallerde dikkat edilecek hususlar ile ilgili ise şu yazıyı tavsiye ediyoruz. Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü sitesindeki kurallara şu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.siviltoplum.gov.tr/ankara/lokallerde-uyulmasi-gereken-hususlar

   Sil

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.