DERNEK TEMSİLCİLİĞİ NEDİR? NASIL KURULUR?

Dernek temsilciliği, derneğin temsil faaliyetlerini sürdürmek üzere kurulan ve tüzel kişiliği bulunmayan yapılardır. Temsilcilikler derneklerin bir irtibat noktası olarak düşünülebilir. Dernek temsilcilikleri derneklerin diğer illerde veya dernek merkezinin bulunduğu ile teşkilatlanmasının kolaylıkla yapılmasını sağlar. Çünkü sadece yönetim kurulu kararı ile dernek temsilcisi görevlendirilebilir. Dernekler, federasyonlar, konfederasyonlar temsilcilik açabilirler. Fakat dernek şubeleri temsilcilik açamaz.

        Temsilcilik Nasıl Açılır?

Dernek temsilciliği kurmak için öncelikle dernek yönetim kurulu şöyle bir karar almalıdır:

"Derneğimizin ............ İli ............... İlçesinde, .......................... adresinde temsilcilik açılmasına ve temsilci olarak .................... TC. Kimlik Numaralı .......................'nın görevlendirilmesine karar verilmiştir."

Yukarıdaki gibi bir yönetim kurulu kararı alındıktan sonra dernek temsilcisi olarak görevlendirilen kişi bir dilekçe ve yönetim kurulu kararının fotokopisi ile il merkezlerinde Valiliklere, ilçelerde ise kaymakamlıklara dilekçe ile başvurmalıdır. Temsilci başvuru yaptıktan sonra temsilcilik kurulmuş olur. 

Örnek Temsilcilik Dilekçesi İndirmek İçin Tıklayınız

Bu yazımızda dernek temsilcilik açma konusuna değindik ve dernek temsilciliği nasıl açılır sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Bu konu hakkında ve derneklerle ilgili diğer konular hakkında sorularınızı Soru-Cevap sayfamıza yazabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.


4 yorum:

 1. temsilcilik açma bildirim dilekçesi nasıl olmalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temsilcilik başvuru dilekçesi yazı içeriğine ve Dernek Evrak Örnekleri sayfamıza yüklenmiştir. İyi günler dilerim.

   Sil
 2. Temsilciliğe yeni bir görevli atamak için nasıl bir yol izlenmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir yönetim kurulu kararı ile eski temsilcinin görevden alındığını ve yerine yeni temsilcinin atandığını isim, soy isim ve TC Kimlik numarası ile birlikte belirtmelisiniz. Yeni temsilci de bir dilekçe ve yönetim kurulu kararı ile mülki amirliğe(il merkezlerinde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar) başvurmalıdır.

   Sil

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.