derbis üye silme

        DERBİSTEN ÜYE KAYDI NASIL SİLİNİR?


Bilindiği üzere DERBİS yani Dernekler Bilgi Sistemi, derneklerin üyelerinin kaydedildiği ve derneklerin bildirimlerini mülki idare amirliğine yapmalarını sağlayan kullanışlı bir sistemdir. Bir önceki yazımızda DERBİS üzerinden üye kaydının nasıl yapılacağından bahsetmiştik. Önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise DERBİS üye kaydı silme konusunu ele alacağız.

        DERBİS Üye Kaydı Silme

DERBİS üzerinden üye kaydının silinmesini gerektirecek birçok sebep olabilir. Dernek üyesi istifa etmiş olabilir, vefat durumu olabilir, dernek tüzüğünde yazılan kurallara uyulmadığı için kişinin dernek üyeliği sonlandırılabilir ya da dernek üyesi sonradan dernek üyeliği için gerekli şartları kaybetmiş olabilir. Şimdi aşama aşama DERBİS üye kaydının nasıl pasif duruma getirileceğine bakalım:

 1. DERBİS şifre ve parolası ile sisteme giriş yapılır.
 2. Dernek İşlemleri-->Üyelik İşlemleri butonuna basılır.
 3. Üye listesinden çıkarmak istenilen kişinin solunda bulunan Düzenle (Güncelle) butonuna basılır.
 4. Üyeliğin Sonlandırılması bölümünden kişinin üyeliği "Pasif " durumuna getirilir.
 5. Kişinin dernekten çıkma sebebi (pasif olma nedeni)seçilir.(Çıkma-Çıkarılma-Kendiliğinden)
 6. Kişinin dernekten çıkma (pasif olma) tarihi girilir.
 7. Kaydet tuşuna basılır.

DERBİS üzerinden üye kaydının nasıl silindiğini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

        Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri Nasıl Silinir?

Eğer DERBİS'ten pasife almak istediğiniz kişi yönetim veya denetim kurulu üyesi ise öncelikle bu kişiler için organ değişiklik bildirimi vermelisiniz. Organ değişiklik bildirimi vererek bu kişilerin yönetim ve denetim kurulu üyeliklerini sona erdirmiş olursunuz. Bu işlemden sonra yukarıdaki adımları takip ederek kişinin üyelik kaydını silebilirsiniz. Organ değişiklik bildiriminin nasıl verildiğini izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazımızda DERBİS üzerinden dernek üyeliğini pasife alma, bir diğer deyişle DERBİS üye çıkarma işleminin nasıl yapıldığı konusuna değindik. Dernekler hakkındaki sorularınızı Soru-Cevap bölümüne yazabilirsiniz. 

Sağlıcakla kalın.


2 yorum:

 1. merhabalar kolay gelsin
  normal üye çıkışını yapabiliyoruz ama denetim kurulundaki yada yönetim kurulu yedek üeye çıkışını yapamıyurz. bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle teşekkür ederim. Yönetim ya da denetim kurulu üyelerini çıkarabilmek için öncelikli olarak organ değişiklik bildirimi vermeli ve bu kişileri önce görevlerinden düşürmelisiniz. Daha sonra bu yöntemle üyelikten de çıkarabilirsiniz. Organ değişikliğinin nasıl gerçekleştiği şu videoda mevcuttur: https://www.youtube.com/watch?v=IAjPcz9j1Gk İyi çalışmalar dilerim.

   Sil

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.