Siyasi parti kuruluşu gerçekleştikten sonra partilerin seçime katılabilmeleri ve propaganda faaliyetlerini sürdürebilmeleri için il, ilçe ve beldelerde teşkilatlanmaları gerekmektedir. Bu yazımızda siyasi parti il teşkilatı, siyasi parti ilçe teşkilatı ve belde teşkilatlarının nasıl kurulacağını ele alacağız.

       Parti İl Teşkilatı Nasıl Kurulur?

Parti il teşkilatı kurmak için öncelikle parti il teşkilatını kurmak için genel merkezden bir görevlendirme yazısı gerekmektedir. Bu görevlendirme yazısında partinin il teşkilatını kurmakla görevli kişi veya kişiler bildirilmelidir. Parti il teşkilatı kurucuları sayısı partilerin tüzüklerinde belirlenir. Ancak bu sayı 7(yedi)'den az olamaz. İl teşkilatı görevlendirme yazısının tarihinden itibaren 15 gün içerisinde kurulmak zorundadır. Eğer 15 günlük süre aşıldıktan sonra kuruluş yapılırsa teşkilatı kurmakla görevli kişiye valiliklerce idari para cezası uygulanır. Siyasi parti il teşkilatını kurmak için ise teşkilat kurulmak istenen ilin valiliğine bir dilekçe ve diğer belgelerle başvurmak gereklidir.

       Parti İl Teşkilatı Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Parti il teşkilatı kurmak için gerekli belgeler şunlardır:

  • Valiliğe hitaben yazılmış parti teşkilatı kuruluş dilekçesi,
  • Parti il teşkilatı kurmak için parti genel merkezi tarafından yazılmış görevlendirme yazısı,
  • Parti il teşkilatı kurucularının bilgilerinin bulunduğu çizelge,
  • Parti il teşkilatı kurucularına ait nüfus cüzdan fotokopileri veya nüfus kayıt örnekleri, ikametgah belgeleri ve adli sicil belgeleri.

Yukarıda sayılan belgeler ile valiliğe başvurulduğunda parti teşkilatının evraklarının alındığına dair bir alındı belgesi düzenlenir ve parti il teşkilatı kurulmuş olur.

Hiç yorum yok

Yorum Gönder

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.