Dernekten istifa


     Dernek Üyeliğinden Nasıl İstifa Edilir?

Dernek üyeliğinden ayrılmak her zaman mümkündür. Bunun için dernek üyeliğinden istifa etmek isteyen kişi dernek yönetim kurulu başkanlığına bir dilekçe ile müracaat etmelidir.        Dilekçenin içeriği şöyle olabilir:


   "............................ Derneği Başkanlığına

    Gördüğüm lüzum üzerine dernek üyeliğinden istifa etmek istiyorum.
    Bilgilerinize arz ederim.
                                               Ad Soyad
                                                  İmza                "


Peki dernek başkanlığına yazdığımız bu dilekçenin dernek başkanlığına ulaştığını nasıl kanıtlayabiliriz? Bunun 3 yolu vardır:


   1.Yol


Yazdığımız dilekçeden 2 adet hazırlarız ve dilekçemizi dernek yönetim kurulu üyelerinden birine teslim ettiğimizde diğer dilekçemize "evrakın aslı teslim alındı" şeklinde bir not düşürtür ve dilekçeyi teslim alan yöneticiye imzalatırız.


   2.Yol


Yazdığımız istifa dilekçesini iadeli taahhütlü olarak postaneden derneğin adresine göndeririz.İadeli taahhütlü posta kağıdını doldururken evrakın içeriği kısmına "istifa dilekçesi" yazmalıyız.


    3.Yol


Yazdığımız dilekçeyi noter kanalı ile derneğin adresine göndeririz ve istifamız gerçekleşmiş olur.

   4.Yol


E-Devlet aracılığı ile dernek üyeliğinden istifa edebiliriz.

E-Devlet üzerinden nasıl istifa edildiğini izlemek için buraya tıklayınız.

Bu yazımızda "Dernek üyeliğinden nasıl istifa edilir?" sorusuna cevap aradık. Dernekler hakkındaki sorularınızı yorum bölümüne veya Soru-Cevap bölümüne yazabilirsiniz. Sorularınız en geç 24 saat içerisinde cevaplandırılmaktadır.

Sağlıcakla kalın.

4 yorum:

 1. Watsap tan üyelik istifası olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Watsapp üzerinden istifa etmek şu anki mevzuatlarda belirtilmemiş bir yoldur. Bu konuda açık bir hüküm yoktur. Eğer istifa kararı aldıysanız bu yazımızda belirtilen yollardan birini kullanmanız uygun olacaktır diye düşünmekteyiz.

   Sil
 2. Merhaba. Dernek yönetim kurulu yedek üyelikten istifa dilekçesi en geç ne kadar sürede işleme konmak zorundadır? Yani dilekçe verildikten sonra işleme almak için çok bekletilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. Dernek yönetim kurulu yedek üyelikten istifa dilekçesi yönetim kuruluna ulaştığı anda işleme konulmuş sayılır. Yani siz dilekçeyi verdiğiniz anda sorumluluğunuzdan kurtulmuş olursunuz. Dilekçenin bekletilmesi veya sonra işleme alınması size bir sorumluluk doğurmaz. Diyelim ki siz dilekçenizi 13.07.2024 tarihinde verdiniz. Dernek yönetim kurulu sizi 20.07.2024 tarihinde üyelikten çıkardı. Siz hukuki anlamda 13.07.2024 tarihinde üyelikten çıkmış olursunuz. Sağlıcakla kalın.

   Sil

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz!

Blogger tarafından desteklenmektedir.